Shop Mobile More Submit  Join Login
Fire within Azure by Nachiii Fire within Azure by Nachiii
This is a picture for :icondraci-info: project. It's going to be a book called Shadows of Wings II: From the Claws of a Dragon (not sure if it's translated 100% correctly ^^;). The book is going to be a collection of various texts of various genres with illustrations from various people, who are all members of Czech dragon community Draci.info. I'm just one of the people who drew a cover picture and voting will decide which one is going to be there.

The dragon is supposed to be on the front side - I just forgot to flip it before I uploaded it here ^^;

On this picture I also got to first try my new huge 21" monitor - it's quite a great difference compared to my 15,6" notebook that I used so far :aww:

And I know the composition like this is weird, but that's due to the fact thatb it's meant for a book - I made it so that the whole dragon (apart from the tip of a wing) will be on the front cover.
I know there are flaws, but I spent a looong time with it so I hope you'll like it ;) Oh, and I fell in love with drawing red hair :love:


There's a lot of detail in it so please fullview :)
And I don't know why, but the picture as it is here looks a bit blurred. If you want to see the sharper version, download it.
Add a Comment:
 
:iconthedragon970:
Thedragon970 Featured By Owner Nov 24, 2013
Beautiful! :)
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Nov 30, 2013  Hobbyist General Artist
Thank you :aww:
Reply
:iconsybilasulfur:
SybilaSulfur Featured By Owner Apr 17, 2013  Hobbyist General Artist
Mám na tebe jednu otázečku -> Jaké brushe používáš? :D
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Apr 17, 2013  Hobbyist General Artist
To je docela záludná otázka :D Popravdě řečeno, netuším přesně které jsem použila na tenhle obrázek. Na vodu jsem zkoušela všechny možné různě postahované. Ale u draka (kromě asi křídel) jsem sitéměř jistá, že je airbrushem, který je ze základní sady photoshopáckých štětců.

Mám ve zvyku postahovat kde co, ale většinu štětc pak nepoužívám. Nedávno jsem je ale konečně trochu protřídila, tak v tom snad nebude takový guláš.

Mezi mé oblíbené ale patří airbrush, kulatý štětec, který je dost podobný, ale má hrubou strukturu. Pak zkouším různé štětce, které najdu, když chci někde nějakou jinou strukturu :D
Reply
:iconsybilasulfur:
SybilaSulfur Featured By Owner Apr 17, 2013  Hobbyist General Artist
Nemyslela jsem přesně tenhle konkrétní obrázek, ale tak obecně.
A wow, zajímavý co dokážeš s tím obyč stětcem dokázat :D Mně teda vůbec, vůbec, vůbec nesedí...
(Nesedí mi ani Photoshop :D )
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Apr 17, 2013  Hobbyist General Artist
Tak to jo, v tom případě hlavně airbrush a ten kulatý, občas zkusím něco dalšího a když mi to sedne, používám to víc, ale na hlavní postavy většinou ty kulaté :)
Ale asi záleží, co každému sedne. Mě se právě líbí, že tyhle štětce umí dělat hezké jemné přechody a dá se s nimi šrafovat. Jediným důvodem, proč teď od airbrushe přecházím k tomu strukturovanému je, že obrázek vypadá pak přirozenější a ne na první pohled tak uměle digitálně a gumově.
A myslím si, že kreslení, pokud vyloženě nevsázíš na zajímavé vzory, co ti některé štětce vytváří, není zrovna o tom, jaký štětec používáš, ale jak ho používáš. Štetec je jen nástroj a ne to, co tvoří obrázek.

Photoshop ti nesedl? A kolikrát jsi ho zkoušela? M přijde, že tyhle věci jsou spíš o zvyku. O tvém stylu samozřejmě taky, ale tomu se myslím můžeš v různých programech přizpůsobit. V jakém programu teda kreslíš? V SAI?
Reply
:iconsybilasulfur:
SybilaSulfur Featured By Owner Apr 18, 2013  Hobbyist General Artist
S těmi štětci s tebou souhlasím, jenom jsem byla na to zvědavá :)

A asi jsem na Photoshop nezvyklá...dělám hlavně v Sai a ten funguje...jinak, hodně jinak. Co jsem odkoukala, ve Photoshopu to funguje tak, že se barvy překrývají. Ten jeden Brush, co v SAI je funguje spíš na principu míchání barev - čili jde stínovat i jen pomocí černé, bílé a jednoho odstínu barvy.
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Apr 19, 2013  Hobbyist General Artist
Jasně :)
SAI jsem nikdy v akci neviděla. Kromě Photoshopu jsem dříve zkoušela Gimp, ale možná proto, že jsem ani nestihla odhalit, jak se v něm dělají některé všci, mi Photoshop sednul líp :)

Ta technika, kterou popisuješ zní zajímavě. Ve Photoshopu ale můžeš docílit něčeho podobného, když si zvýšíš průhlednost štětce. Podle toho, jak mo, taky můžeš barvy víceméně míchat a vytvářet přechody. Právě ten airbrush třeba se k tomu výborně hodí :)
Reply
:iconsybilasulfur:
SybilaSulfur Featured By Owner Apr 19, 2013  Hobbyist General Artist
Jo, neodhalila jsem ten Photoshop pořádně. Taky v něm nedělám moc.
SAI jsem taky dřív nanáviděla, protože jsem v něm neuměla :D A pak si na něj zvykla a najednou to šlo...asi to chce prostě v tom pracovat a pracovat a naučit se to ^^

A jak používáš vrstvy? Máš jich nějak hrozně moc choticky a "co je vpředu" je nahoře, "co je vzadu" dole nebo máš nějaký úžasně vymyšlený systém jako Nay? :D
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Apr 19, 2013  Hobbyist General Artist
:) Řekla bych, že Photoshop může být trochu matoucí. Používám ho něco přes dva roky, ale myslím, že znám jen menšinu základních funkcí a to mám starou verzi PS2 :D Co ale znám mi ke kreslení zatím stačí :)

Hehe, vrstvy ^^; Nayin systém neznám, ale můj systém je velice 'jednoduchý', vlastně se dá docela výstižně popsat jedním slovem: "chaos" :D
Jak to ale popisuješ "co je vpředu je nahoře a naopak" tak tak to mám. Nebo teda spíš: ono to jde jinak? O.o Ukazuje se mi tam prostě pořadí vrstev - nahoře v seznamu je vrstva nejsvrchnjší, dole je pozadí.
Hlavně ale když dělám složitější obrázky, časem se do toho zamotávám, takže mám vrstvu na každý prd a na nějakém obrázku už jsem se myslím dostala i za stovku :D Teď se to ale snažím trochu eliminovat, slučovat, co vím, že nebudu potřebovat zvlášť, a udělat si alespoň skupinu vrstev z těch, na kterých je hlavní charakter :D
Reply
(1 Reply)
:iconcamzza:
Camzza Featured By Owner Dec 29, 2012  Hobbyist Traditional Artist
Tohle je geniální. Naprosto geniální...
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Dec 29, 2012  Hobbyist General Artist
Děkuju ti :hug:
Reply
:iconllandybie:
Llandybie Featured By Owner Sep 13, 2012
The textures are astonishing...This is truly magnificent work! Wish I had half your talent with a tablet. :)
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Sep 14, 2012  Hobbyist General Artist
Thank you very much :hug: I don't really have any probles working with tablet. I didn't find it difficult to get used to it (except perhaps that I can't draw lines properly) - getting used to Photoshop is another story, though. Hey, I saw your gallery and I think your drawings are nice indeed. So keep up the good work! :)
Reply
:iconllandybie:
Llandybie Featured By Owner Sep 14, 2012
When photoshop is updating that's a bugger x_x Wish I had a tablet of my own. My sis doesn't let me use hers anymore haha. And thanks btw :)
Reply
:iconthe-bluetip:
The-Bluetip Featured By Owner Aug 31, 2012  Professional Digital Artist
Oh this is lovely! Had to come take a peek at your stuff :3 Really beautiful scenery and I love the details on the actual dragon, especially the attention to the fur!
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Sep 1, 2012  Hobbyist General Artist
Haha, thank you very much, I'm happy you tok the time to take a look and even comment :hug: The fur took me pretty long to draw, but I also like how it came out :aww:
Reply
:iconthe-bluetip:
The-Bluetip Featured By Owner Sep 1, 2012  Professional Digital Artist
You're very welcome! A piece like that deserves the recognition. I know myself it's been dreadfully difficult to receive recognition on my behalf, so when I see a piece of art that's clearly taken devotion, I try to make sure I comment to let the artist know just how awesome it is :'3
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Sep 1, 2012  Hobbyist General Artist
Thank you very much :tighthug: That's very nice of you :aww:
Reply
:iconmewmewmizuno:
MewMewMizuno Featured By Owner Jun 5, 2012  Hobbyist Writer
I love how you did all the hair, it looks amazing O.O The landscape is also very well done. I hope to see more of your work :D
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Jun 6, 2012  Hobbyist General Artist
Thank you very much :hug: To my own surprise, I actually enjoyed painting the mane, tailtip etc. :aww: I'll be sure to post more :D
Reply
:iconmewmewmizuno:
MewMewMizuno Featured By Owner Jun 6, 2012  Hobbyist Writer
You're welcome :D
Reply
:iconlillyclaw:
LillyClaw Featured By Owner May 7, 2012  Hobbyist
Awesome :o
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner May 11, 2012  Hobbyist General Artist
Thank you :hug:
Reply
:iconlillyclaw:
LillyClaw Featured By Owner May 13, 2012  Hobbyist
Np ^^
Reply
:iconilovedragonok:
iloveDRAGONok Featured By Owner Apr 6, 2012  Professional General Artist
LOVE DRAGON
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Apr 8, 2012  Hobbyist General Artist
Thank you :aww:
Reply
:iconcindyaa:
CindyAA Featured By Owner Apr 4, 2012  Professional Digital Artist
ah, try to save it in jpeg format, not png =/
png is heavy is size
Reply
:iconcindyaa:
CindyAA Featured By Owner Apr 4, 2012  Professional Digital Artist
in*
Reply
:iconcindyaa:
CindyAA Featured By Owner Apr 4, 2012  Professional Digital Artist
Look at the size of the image: 57 mb!!
This is not normal, try to put it with of a maximum of 2 mb
But the art is incredibly amazing ^^
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Apr 8, 2012  Hobbyist General Artist
Well, yeah, I know ^^;. But I hate jpg format since it always ruins the picture. I used to save in jpg, but I'm done doing that. I know it might not be the best idea to upload the original size, but it's convenient when someone wants to download it. And even though there might be better solutions, I use this gallery also as a safe for my pictures, because I'm afraid something might happen to my PC (and it wouldn't be the first time) and etc. and I'll loose the copies. Of course I have it saved on some flashdiscs too, but they tend to break even more easily, so I feel better to have it stored somewhere online as well ^^;
And thank you for the compliment :hug:
Reply
:icon1images:
1Images Featured By Owner Apr 3, 2012
love dragon
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Apr 4, 2012  Hobbyist General Artist
Thank you :hug:
Reply
:icontheblazingk:
TheBlazingK Featured By Owner Mar 14, 2012  Professional General Artist
WOW.....just wow
this is amazing :D

you totally gonna be famous one day
i believe that :D
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Mar 14, 2012  Hobbyist General Artist
Oh thank you very much :hug: That would be like a dream come true, but... :)
Reply
:icontheblazingk:
TheBlazingK Featured By Owner Mar 14, 2012  Professional General Artist
but nothing
you got talent sssooooooooooo
you'll be famous >:D
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Mar 15, 2012  Hobbyist General Artist
:D That's a very nice deduction :D It would be nice to be true. But actually, I don't really need to be too famous, I'd just like to be a good artist, be happy by drawing and make others happy too :aww:
Reply
:iconenaxn:
Enaxn Featured By Owner Mar 12, 2012  Hobbyist Digital Artist
This is just WICKED, man! One of my favorite things about you is that you leave the full res available to download so you can see all the little brushstrokes and every ounce of love that you put into these pieces! Gawd I LOVE all the details! All the little furs on the dragon and that big whipping mane and the tiny articulate fingers WOW! You did SUCH a good job with the face and the fingers! I'm in the bad habit of glazing over those things when they're so small, but it's so obvious that you spent so much time making those little detailed places amazing!

Plus the background is GORGEOUS! I love all those leafy details and all the colors in the water! It's SUCH a good replication of real water, too. Like you can see all the little planty places on the ocean floor and there are little wavies and these fancy little birds and man this is just AWESOME! You managed to detail the background so well, but not make it overwhelm the character! Good show! Do you offer commissions of this kinda thing? How much would they be, if so?

Definitely amazing job! I LOVE it when your things pop up into my box! <33333
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Mar 13, 2012  Hobbyist General Artist
Aww, thank you so much for such an awesome comment :hug: It definitely cheered me up :D I'm happy you downloaded it and investigated the picture to the details :D Thank you, I really appreciate that :) It's true the fur took me a lot of time to finish, but I'm rather happy with how it came out, so I don't mind spending all those hours on it :D And I'm particularly glad you like the water, because this is my first attempt at painting it this way. As references I used some of my photos, otherwise I'd be clueless how to paint it from high above :)
I do commissions (that is if you don't mind waiting for a bit). I do pictures of this size for $50, although if it's something as detailed as this (I mean the fur for example), I'd probably ask more (like $60).
Reply
:iconenaxn:
Enaxn Featured By Owner Mar 14, 2012  Hobbyist Digital Artist
YES oh my lord yes. I keep meaning to comment on all your pretty things and then always never do, so when this one popped up I left it in my box until I had a minute! All your art is just AWESOME! <3333

Aaaaand yeah I'll probably be getting a commission from you soonish, if that's okay! I'd LOVE something like this, good lord! <33333
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Mar 15, 2012  Hobbyist General Artist
I also do that - open pictures I'd like to comment on, but am to lazy to do it right away. I usually keep it that way, until something happens that I have to restart my notebook or until it shuts down on it's own and I loose the links :XD: Thank you for actually finding some time to comment here :aww:

That's good to hear :aww:
Reply
:iconscrewtsw:
ScrewTSW Featured By Owner Mar 10, 2012  Hobbyist Digital Artist
WOW!!! this is really awsome ^^
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Mar 10, 2012  Hobbyist General Artist
Děkuju :aww:
Reply
:iconscrewtsw:
ScrewTSW Featured By Owner Mar 10, 2012  Hobbyist Digital Artist
opravdu hezky ^^...kezbych umnel tak kreslit...
Reply
:iconkavalier:
KAVALIER Featured By Owner Mar 9, 2012  Student Digital Artist
Great work ! Really like the combo of colors, and the technique.
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Mar 10, 2012  Hobbyist General Artist
Thank you very much :hug: I'm happy you do :aww:
Reply
:icondemonblackie98:
DemonBlackie98 Featured By Owner Mar 7, 2012  Hobbyist Traditional Artist
je to fakt nádherné :) tá srsť a to tieňovanie...no proste dokonalé :D
Reply
:iconnachiii:
Nachiii Featured By Owner Mar 8, 2012  Hobbyist General Artist
Moc děkuju :hug:
Reply
:icondemonblackie98:
DemonBlackie98 Featured By Owner Mar 9, 2012  Hobbyist Traditional Artist
nemáš za čo :)
Reply
:iconsamantha-dragon:
Samantha-dragon Featured By Owner Mar 6, 2012  Hobbyist General Artist
*sets it as her wallpaper* today ive suggested it as DD, lets see what comes out ^^
nemůžu se prostě vynadívat :D
Reply
Add a Comment:
 
×
  • Art Print
  • Canvas
  • Photo
Download PNG 7717 × 4677
Details

Submitted on
March 4, 2012
Image Size
57.1 MB
Resolution
7717×4677
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
6,486
Favourites
510 (who?)
Comments
176
Downloads
228
×